Farského 4

Navštivte místo, kde se zrodil legendární komiks Strážci. V domě a na dvorku prožil dětská léta a část mládí Vlastislav Toman. Zakladatel a dlouholetý šéfredaktor časopisu pro mládež ABC, spisovatel, novinář a autor mnoha komiksů včetně Strážců. Příběhy pěti kluků patřily v 60. – 80. letech 20. století k vyhledávané četbě a dnes patří ke kultovním českým komiksům. Příběhy byly často inspirovány skutečnými zážitky Vlastislava Tomana z dětství. Lokalitou, kde se Strážci prohánějí, je Petrohrad a další místa směrem k řece Radbuze nebo k Úhlavě v Hradišti. Klubovnu Strážců umístil autor právě na dvorek, který můžete navštívit a který si zachoval do značné míry svoji podobu.

První příhody klubu Strážců vznikly pro časopis ABC v roce 1967. Pro postavy Strážců Vlastislav Toman vybral své plzeňské kamarády. Jedním z nich byl i pozdější populární „herec malých rolí“ a komik Václav Štekl. Obrýlený Hadži byl vtělením samotného autora. Strážci se nestali legendami jako jejich předchůdci Rychlé šípy Jaroslava Foglara, populární byli ale po několik čtenářských generací. Vlastislav Toman nikdy nezastíral, že právě Rychlé šípy a jejich autor ho ovlivnili. Ostatně svoji první povídku zveřejnil v roce 1948 v časopisu Vpřed, v němž byl Jaroslav Foglar šéfredaktorem.

V domě ve Farského 4 zažil tehdy šestnáctiletý Vlastislav Toman dramatické okamžiky. Při náletu spojeneckých bombardérů na Plzeň v dubnu 1945 byl zasažen a zničen přilehlý nárožní dům Nepomucká 51 (dnes Slovanská). Dům ve Farského ulici zasáhla tlaková vlna a byl částečně poškozen, nemuselo však dojít k následné demolici. Štěstí měli i obyvatelé včetně rodiny budoucího spisovatele, kteří se před bombardováním skrývali ve sklepě. Není bez zajímavosti, že ve stejnou dobu se ve sklepě domu na Nepomucké 53 ukrýval rovněž s rodiči tehdy šestiletý Karel Gott. Také tento dům byl poškozen, ale i Gottovi přežili bez úhony. Při troše černé fantazie můžeme konstatovat, že scházelo málo a česká kultura by nikdy nebyla obohacena o dvě výrazné osobnosti, které se narodily v Plzni a jsou spojeny s Petrohradem.

Dvorek ve Farského 4 sousedil se zadním traktem původního domu Slovanská 51 i domem Slovanská 53. Vlastislav Toman i Karel Gott shodně uváděli, že si pamatují na kolářskou a zámečnickou dílnu skrytou v tomto vnitrobloku a oddělenou nízkými zídkami od jednotlivých budov. Je dost pravděpodobné, že se občas nevšímavě potkali na ulicích, ale ani jeden netušil, jaká je čeká budoucnost. Koneckonců, o čem by si mohli povídat šestiletý kluk se šestnáctiletým.

Panorama 360°